gyürükurahobbit.atw.hu
<vissza
(1892-1973)
 
 

Forrás: Wikipédia

John Ronald Reuel Tolkien (1892. január 3. – 1973. szeptember 2.) az oxfordi egyetemen az angolszász nyelv professzora 1925 és 1945 között, az angol nyelv és irodalom professzora 1945-től 1959-ig, de neve a nagyközönség körében inkább írói és költői munkái miatt ismert.

A tudományos életen kívül Tolkient leggyakrabban A Gyűrűk Ura, valamint az ezt megelőző A babó (A hobbit) szerzőjeként ismerik. Középfölde eredetével és történelmével foglalkozó könyve, A szilmarilok szintén igen ismert. Ezen művek folyamatos és időtálló népszerűsége alapozta meg Tolkien hírnevét a modern fantasy atyjaként.

Ezeken túl számos tudományos munkája kapcsolódik a Beowulf, Sir Gawain és a Zöld Lovag témákhoz. Az „Inklings” („Tintanyalók”) irodalmi vitakörhöz tartozott és C. S. Lewis közeli barátja volt.

Bár Bloemfonteinban született (ma: Dél-Afrika), J. R. R. Tolkien gyermekkora nagy részét az angliai Birminghamben töltötte, majd Oxfordban tanult. Apját, Arthur Tolkien banktisztviselőt a reumás láz okozta legyengülés következtében fellépő agyvérzés korán elvitte (1896). Anyja, anglikán családja tiltakozása ellenére, áttért a római katolikus hitre. Nem sokkal ezután (1904) cukorbetegségben megbetegedett, de betegen is erején felül gondoskodott abban az időben szintén sokat betegeskedő két fiúgyermekéről. Még ez év novemberében diabetikus kómába esett és meg is halt. Tolkien olthatatlan szeretetet érzett anyja iránt, aki „valódi mártír volt, és nem mindenkinek adja meg az Úr oly könnyen azt az ajándékot ... egy anyát, aki halálra dolgozza magát, hogy gondoskodjék a fiairól és az ő hitükről.” Ez nagy hatást gyakorolt vallásosságára, mivel úgy érezte, anyja emlékét és magányos küzdelmét katolikus hitéért nem teheti értelmetlenné azzal, hogy más vallású vagy vallástalan lesz (Tolkien mély hitének szerepe volt abban, hogy C. S. Lewis később keresztény hitre tért). Írásaiban is megjelenik a keresztény értékrend és szimbolizmus.

Később megismerte Edith Brattet, élete első és legnagyobb szerelmét, aki hozzá hasonlóan árva volt, s akivel egy házban lakott. Anyja halála utáni gyámja, Francis Xavier Morgan atya, egy katolikus pap, megtiltotta, hogy találkozzanak, egészen addig, amíg Tolkien három év múlva el nem éri a nagykorúságot. Tolkien legalább annyira ragaszkodott gyámjához, mint Edithez, ezért a hároméves tilalmi időszakot betartotta, de ennek lejártával azonnal feleségül vette Edithet (1916 március 22.). Őt később Lúthien alakjában örökítette meg. „Ő volt az én Lúthienem” - írta később egy levelében fiának, Christophernek.

Fiatal korban fordult érdeklődése a nyelvek irányába. Az olyan antik vagy ősi eredetű nyelvek, mint a latin, az ógörög, a welsh (Wales-i), a gót, az óskandináv nyelvek, az óangol különféle változatai, és a finn, különösen elbűvölték. Már ebben a korban, illetve Oxfordi egyetemi évei alatt, megkezdte kitalált nyelveinek kidolgozását (1915-re már igen előrehaladt a tündenyelvek kidolgozásában). Ezekben az években alapította legközelebbi barátaival a T.C.S.B.-kört (Tea Club, Barrowian Society, azaz Barrowiánus TeaKlub Társaság), ami egy nem hivatalos irodalmi önképzőkör volt, mely rendszeres időközönként összeült, a tagok egymás verseit és felolvasásait hallgatták, illetve szatirikus színdarabokat adtak elő. Tolkien is nekik olvasta fel első verseit, melyekben már megjelennek a tündérek, manók és hasonló mitológiai alakok.
Tolkien az I. világháború idején, még egyetemistaként, csatlakozott a brit hadsereghez, és a sereg legtöbbször kitüntetett egységében szolgált. Szemtanúja volt rengeteg bajtársa, köztük közeli barátai halálának, sőt ő maga is kórházba került. Lábadozása idején kezdte el írni mitológián és népköltészeten alapuló történeteit, melyeknek Az elveszett mesék könyve címet adta. Műveinek tanulmányozói szerint írását nagyban befolyásolta a háború, a képzelet segítségével próbált elmenekülni a gyárak, gépek, fegyverek és bombák huszadik századából.


A világháború után, 1918 novemberétől Tolkien részt vett az oxfordi New English Dictionary (Új Angol Szótár) készítésében, melynek szerkesztőségébe egykori izlandinyelv-tanára, William Craigie ajánlotta be. Ebben az időszakban családjával Oxfordba költözött. 1920-ban az angol nyelv docenseként a leedsi egyetemen vállalt munkát, és 1921-től kezdve a család Leedsben is lakott; 1925-ben azonban visszatért Oxfordba az angolszász nyelv professzoraként.

1917-ben megszületik első fia, John; 1920-ban megszületik második fia, Michael; 1924-ben a harmadik gyermeke, Christopher Reuel Tolkien (később az apa posztumusz műveinek szerkesztője és társszerzője).

1945-ben az oxfordi Merton College-ba került, itt az angol nyelv és irodalom professzora lett, és egészen 1959-es nyugdíjba vonulásáig betöltötte posztját.

1973 kora őszén megbetegedett (régebb óta kedélybetegség gyötörte és emésztési panaszai is voltak), augusztus 30-án csütörtök éjjel rosszul lett, ezért egy Bournemouth közeli magánkórházba vitték. Állapota egyre rosszabbá vált, akut vérző gyomorfekélyt diagnosztizáltak az őt kezelő orvosok, amely elfertőződött, és a fertőzés gyorsan terjedt; végül szeptember 2.-án, szombaton kora reggel végzett vele.

Az oxfordi Wolvercote temetőben Tolkien és felesége sírkövének felirata Berennek és Lúthiennek nevezi őket, utalásként Középfölde legszebb szerelmi történetének főszereplőire.
 
Tolkien tündenyelven beszél
 
Az illusztrációkról
 

A hobbit c. könyvhöz Tolkien maga rajzolt egy térképet - hogy illusztrálja a történéseket - a tízéves Rayner Unwin javaslatára, aki a Stanley Unwin Tolkien történetének kiadójának a fia volt. A fiú apja kérésére olvasta el és véleményezte a kéziratot. Bár eredetileg csak Thror térképének egy változata készült el, de később egy gazdagon illusztrált könyv lett belőle. Mindebben az is közrejátszott, hogy Tolkien több mint harminc éve működött amatőr művészként. A rajzolás és festés kikapcsolódási formák voltak. Autodidakta módon tanulta őket. Anyai nagyapjától, John Suffieldtől is ellesett egyet s mást, aki karácsonyi üdvözlőlapokat rajzolt és gyönyörű kalligráfiákat készített. Különösen érdekelték a tájak és az építészet. Az alakot és portré ábrázolásban nem volt túl tehetséges. Sok a képzeletének szülötte, míg mások irodalmi témájúak. (Pl. Nagy Folyó felső folyásának térképe, a Magányos Hegy és környéke, a Hosszú Tó térképe
és a Magányos Hegy.)
A könyv illusztrációjának egyre több rajzot küldött Tolkien a kiadónak. Így készült el a Vadonföld térképe, Bakacsinerdő, A Tündekirály kapuja, Tóváros és Az elülső kapu. Majd a Domb: Hobbitfalva a Nagyvízen túl,, A trollok, A hegyi ösvény, A Ködhegység a Sasfészektől nyugatra a koboldok kapuja felé nézve, Beorn csarnoka, A zsáklaki előszoba, Zsákos Bilbó úr rezidenciája. Tolkien nem volt wzwktől elragadtatva, de a kiadónak nagyon tetszett. Eredetileg nem kalkuláltak ezeknek nyomdai költségével, mivel gyerekkönyvnek szánva ne akarták túl drágán adni, de mégsem hagyhatták ki belőle.

A hobbit 1937. szeptember 21-én jelent meg a George Allen & Unwin gondozásában. Az első kiadásban még csak fekete-fehér grafikák voltak, a későbbiekhez már elkészült a Völgyzugoly, Bilbó ébredése, amikor a korai nap már a szemébe sütött", Bilbó érkezése a tutajtündék kunyhóihoz, Párbeszéd Smauggal és A Domb színes változata. A korai kritikák legtöbbször pozitívan nyilatkoznak A hobbit illusztrációiról, Tolkien fantáziadús, izgalmas, és aprólékos stílusáról, egységes és részletekbe menő ábrázolásmódjáról.

Tolkien szeretett volna jobb minőségű grafikákat rajzolni a megjelenő könyvéhez, ezért az utolsó illusztrációiba sok munkát fektetett. Sok Hobbit-kép csak számos vázlat után nyerte el végleges formáját.

 

Forrás: